Rózsa ismeretek (vadrózsa, ültetés, permetezés)

Íme minden rózsák alapja a vadrózsa.
Tudom, hogy önmagában is szép, de mi ennél azért többre vágyunk, ezért ültetünk nemes rózsákat! 
Azt, hogy ez a rózsa, minden rózsák alapja, szó szerint is kell érteni, ugyanis a nemes rózsákat a vadrózsa gyökere táplálja. A vadrózsa gyökérnyakába szemzik a nemest, ami megered, kihajt. Az előtörő vadhajtásokat eltávolítják, majd ha elérte a megfelelő nagyságot, akkor kiássák és megy a piacra.
Te megveszed, hazaviszed, egy évig gyönyörködsz benne, örülsz, hogy milyen szépen nő, és fel sem ismered az előtörő vadhajtásokat, amelyek lassan elnyomják a nemest - mert sokkal erősebbek - és pár év múlva így lesz az anno sárga futórózsának vásárolt csodából, egy hatalmas, agresszív, csak egyszer virágzó, ám csipkebogyóval is megörvendeztető napernyő!
Hogy ez mégse így történjen tanuljuk meg felismerni a vadhajtásokat: itt!


ÜLTETÉS

A cserepes rózsák ültetése nem egy bonyolult dolog. Használj jó minőségű (viszonylag drága) ültetőföldet és érett szarvasmarhatrágya komposztot (kapható zsákban) A növény a jó ültetést a későbbiekben szép fejlődéssel és dús virágzással hálálja meg.

Minél nagyobb a cserép, a rózsa gyökerének annál több helye lesz a növekedésre...

A cserép aljára tegyél egy réteg komposzttal elkevert földet.

Óvatosan vedd ki a konténerből a rózsát nehogy a gyökere megsérüljön! A legegyszerűbb lefelé fordítva...
A konténeres rózsák legnagyobb előnye a jól fejlett gyökérzet! Ha már vásároltál valaha gyökér-csomagolt rózsát, van összehasonlítási alapod.

A finom fehér hajszálgyökerek biztosítják a növény folyamatos fejlődését egy JÓ ÜLTETÉS után. Szóval tessék odafigyelni az ültetésre, mert mi eddig nagyon jól bántunk ezzel a virággal, innentől te vagy felelős a rózsádért!))

A cserepet feltöltöd a komposzt-föld keverékkel egészen a szemzésig. (ez egy jól látható vonal a törzs és a gyökérnyak találkozásánál.)



Ezután beöntözöd, a föld egy kicsit tömörödik majd, utánatöltöd és amikor kész, kiteszed a napra a rózsafádat!



PERMETEZÉS
Azaz növényvédelem. Nem túl kedvelt dolog, és a rózsával kapcsolatban ellenérvként a laikusok legtöbbször ezt is hozzák fel ,,Jaj, de hát azt permetezni kell!" Persze hogy permetezni kell! Miért mit nem kell permetezni? Sőt egy permetezés nem permetezés, ahogy a Rózsatársaságban megtanultam. A levéltetvek, gombák és egyéb kártevők folyamatosan jelen vannak a kertben, nem csak a rózsákon, a többi növényen is. Lehet bio módszerekkel olívaolajjal és csalánlével, meg ezzel azzal próbálkozni, de nem éri meg. Több évtizedes tapasztalattal rendelkező növényvédelmi szakemberekre érdemes szerintem hallgatni ez ügyben, akik pontosan megmondják melyek a leghatékonyabb szerek.

,,célszerű június végéig és aug. közepétől kéthetente, közte egyszer permetezni.
A következő szerkombinációt javasolom kipróbálni:
-rovarkártevők ellen: MOSPILAN  2x egymás után, majd AKTARA 2x  egymás után rotálva
-gombák ellen: AMISTAR, ha ennek ellenére megjelenik a lisztharmat TOPAS-val kombinálni."



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése